Elkraft

Næringsliv, industri og samfunn har behov for elektroteknikere/fagskoleingeniører! Elkraftstudiet gir deg nettopp den kompetansen som er etterspurt. Som fagskoleingeniør arbeider du med å designe, lede og forestå bygging, drift og vedlikehold av elektriske og automatiserte systemer i alle typer virksomheter. Studiet gir deg også teorien som kreves for autorisasjon som elektroinstallatør og ekominstallatør.

elkraft studenter - Klikk for stort bilde

Elkraft tilbys både som stedbasert heltids- og deltidsutdanning, samt nettbasert med seks fysiske samlingsdager i Grimstad per studieår. Utdanningen er på 120 studiepoeng. Se studieplanen for mer informasjon om studiet. Utdanningen er offentlig finansiert og du betaler kun undervisningsmateriell, PC og semesteravgift.

På Fagskolen i Agder møter du dyktige og engasjerte faglærere i moderne undervisningslokaler med oppdaterte laboratoriefasiliteter. I løpet av studiet vil vi blant annet ha gjesteforelesere, dra på bedriftsbesøk og ha karrieredag.

Studieplan stedbasert, heltid

Studieplan stedbasert, deltid

Studieplan nett med samlinger

  • Til søkerportalen

    Fra 1. februar kan du søke om plass for skoleåret 2026/2027
    Søknadsfrist 15. april 

"Det beste er nærheten, og at man blir kjent med nye folk. Det er et veldig bra samhold og studentmiljø her. Jeg ser for meg å jobbe med prosjektledelse. Først vil jeg få litt mer erfaring ute i arbeidsmarkedet, og så kanskje jobbe på kontor etter hvert,"  sier student Daniel

Portrettbilde - Klikk for stort bilde Fagskolen i Agder

Praktisk informasjon:

  • Oppstart høst 2026
  • 120 studiepoeng
  • Språk: norsk
  • Studiested: Grimstad
  • Utdanningform: 
    • stedbasert: heltid (2 år)
    • stedbasert: deltid (4 år)
    • nett med samlinger ( 3 år)
  • Høyere yrkesfaglig grad og bachelorgrad 2+2

    Universitetet i Agder og Fagskolen i Agder tilbyr et studieløp hvor studenten i løpet av 2 år på fagskolen og 2 år på UiA vil få vitnemål fra teknisk fagskole og en bachelorgrad innen fornybar energi fra UiA.  Dette gjelder heltidsstudier. Søk opptak på Elkraft hos Fagskolen i Agder innen 15.april. Ved tildelt studieplass vil du få valget om å velge ordinær fagskoleutdanning eller 2+2 Elkraft. Klikk for å lese mer om studietilbudet.

 

Les mer: Møt noen av våre studenter på Elkraft - Fagskolen i Agder